سه شنبه, 17 مرداد 1396 12:20

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که آشوریان و تمام پیروان ادیان توحیدی می توانند در آن با امنیت و آرامش زندگی کرده و تمام مراسمات آئینی خود را آزادنه برگزار کنند.

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که آشوریان و تمام پیروان ادیان توحیدی می توانند در آن با امنیت و آرامش زندگی کرده و تمام مراسمات آئینی خود را آزادنه برگزار کنند.

به گزارش سایت رادیو آشوری به نقل از  خبرگزاری خانه ملت، یوناتن بت کلیا در مراسم بزرگداشت شهدای آشوری که شب گذشته در محل انجمن آشوریان تهران برگزارشد، با تشکر ازحضور تمام اسقفان و کشیش های آشوری، اعضای هیئت مدیره انجمن آشوریان تهران، انجمن های کلیسا و بانوان و انجمن آشوریان فردیس در این جلسه گفت: ما آشوریان ایران همه ساله همراه با آشوریان جهان در روز 7 اوت یاد و خاطره شهدای آشوری در قتل عام سمیل سال 1933 و همه شهدا در هر زمان را گرامی می داریم.

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی که پس از نمایش فیلم مستندی از جنایات گروهک تروریستی داعش علیه آشوریان  در عراق و سوریه صحبت می کرد، افزود: پس از نمایش این فیلم مستند نمی دانم چه بگویم، اوضاع ملت ما را در این فیلم مشاهده کردید؛ از سال 1848میلادی در حال قتل عام ما بوده اند، در دستم برگه ای دارم که من ننوشته ام اما در این سند آمده است که ما آشوری ها تاکنون و در تمام این 2 هزار سال، 12 میلیون شهید داده ایم.

دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان خطاب به جمع حاضر در جلسه گفت :مایه تاسف است که ما بسیاری از اوقات، از خواب بیدار نمی شویم، تمام این فیلم ها (جنایات داعش) و صحبت ها را دیدید و شنیدید و شاید از خیلی از آن ها تاکنون مطلع نبودیم و شاید خیلی از ما از این ها اطلاعاتی نداشتیم.

وی افزود: گاهی ما با هم بر سر این درگیریم که چرا مراسم روز شهدا را 24 آوریل نمی گیریم،چرا امروز (7 اوت) می گیریم، علت آن چیست؟ به مناسبت مشکلات حتی امروز در کشورهای دیگر اگر در 7 اوت جامعه آشوری اتحاد و آگاهی داشت اگر با هم اتحاد و ارتباط داشتند، شاید این اتفاقات نمی افتاد و به وضعیت اسف بار امروز نمی رسیدیم که بعد از 7 اوت، هر روز ما 7 اوت باشد!

بت کلیا تصریح کرد: امروز در نینوا و حسکه و شهرهای دیگر عراق و سوریه چه چیزی برای ما آشوری ها باقی مانده است؟ همه چیز را از دست دادیم. چه بلایی بر سر ما آمده است؟ چند نفر دیروز بی بی سی را نگاه کردند من نمی دانم که این شبکه علیه ما مردم آشورچقدر تبلیغات منفی می کرد که آشوریان هیچ چیزی ندارند. باید از خود سئوال کنیم که مقصر چه کسی است؟ افرادی همچون فردی که از آمریکا به ما تهمت می زند، ما فعالیت های زیادی داریم.

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی  تاکید کرد: چند نفر از ما امروز نگران آینده آشوری ها هستیم که جایی را برای زندگی داشته باشیم، درعراق ما چند شهردار داشتیم اما حالا آن ها را اخراج کرده اند چون طرفدار ملت بودند. چند نفر از ما در کل دنیا فکر کرده ایم در رفراندوم کردستان عراق در سرزمینی که زندگی ماست چه کسانی می خواهند رفراندوم کنند، آیا فکر می کنیم جایی در آنجا خواهیم داشت؟ اگر این رفراندوم برگزار شود، ما هر کدام به یک سو می رویم. آن ها نمی گذارند که آشوری ها به خانه های خود برگردند.

بت کلیا تصریح کرد: ما تشنه اتحاد هستیم و باید بتوانیم صدای خود را به کل دنیا برسانیم، ما از کشورهایی که از ما حمایت می کنند می خواهیم که به ما کمک کنند. من به عنوان دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان می گویم که ما در ایران در امنیت و آسایش زندگی می کنیم و می توانیم تمام مراسمات آئینی خود را برگزار کنیم و همواره حمایت می شویم. حتی در تمام نقاط جهان سعی می کنیم صدای خود را برسانیم اتفاقاتی که کنار درهای سازمان ملل متحد می افتد.

وی افزود: جامعه آشوریان امروز در شرایط بسیار سختی درعراق و سوریه به سر می برند، کشورهایی که ضد رفراندوم کردستان عراق و جدایی آن از این کشور هستند امیدواریم که این رفراندوم به نتیجه نرسد چون اگر نتیجه آن مثبت شود، ما آشوری ها دیگر تمام می شویم و دیگر هیچ چیزی برای ما باقی نمی ماند.دیدیم که اسقف ما در موصل چگونه گریه می کرد، این وضعیت ما در این کشورهاست.

بت کلیا خاطرنشان کرد: امروز(روز شهدا) برای همه ما مهم است. نیت ما تنها 7 اوت نیست. این یک نشانه برای تمام آشوریانی است که در طول تاریخ قتل عام شده اند و بهانه ای است که شهدای خود را به یاد بیاوریم.

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: جا دارد که بگویم دو روز قبل، 105 کشور جهان برای مراسم تحلیف ریاست جمهوری شرکت کرده بودند که این امر استواری و آینده روشن کشور ایران را نشان می دهد.

وی افزود: من همه جا صحبت کرده ام و این جا هم می گویم تحریم هایی که آمریکا علیه ایران اعمال می کند و تحریم های جدیدی که علیه ایران وضع کرده است، دیگر رنگی ندارد چراکه تحریم های آمریکا و کشورهایی که ایران را تحریم می کردند، در گذشته به جایی نرسید و امروز که آمریکا تنها مانده است این تحریم ها اصلا راه به جایی نمی برد چراکه امروز کشورهای دیگر دنیا  بدنبال صلح هستند.

دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان تاکید کرد: ما آشوری ها در کشور ایران مانند یک تابلوی زیبا می درخشیم و این کشور برای ما یک آینده خوب است، یک راه نجات است و باید متحد شویم تا بتوانیم جایی برای زندگی داشته باشیم.

گفتنی است؛ در این مراسم مستندهایی از یک خبرنگار آلمانی آشوری که از جنایت های گروهک تروریستی داعش علیه آشوریان در عراق و سوریه و تخریب کلیساها و اماکن مقدس  تهیه شده بود، به نمایش درآمد./

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید