سه شنبه, 24 مرداد 1396 21:25

بت کلیا: دولت نگاه جامعی به امور کلان کشور دارد/از طرف ادیان ابراهیمی حمایت خود را از دولت روحانی اعلام می کنم

بت کلیا: دولت نگاه جامعی به امور کلان کشور دارد/از طرف ادیان ابراهیمی حمایت خود را از دولت روحانی اعلام می کنم

  به گزارش سایت رادیو آشوری به نفل از ایرنا :نماینده آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از برنامه ارائه شده رییس جمهوری به مجلس گفت: دولت در بخش های مختلف نگاه جامعی به امور کلان کشور دارد.

یوناتن بت کلیا در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس در موافقت با اصول و خط مشی برنامه دولت دوازدهم افزود: دولت دوازدهم تشکیل می شود تا با ادامه جهت گیری و رویکردهای اصولی دولت تدبیر و امید واصلاح اشتباه ها و کاستی های آن متکی به شعار آزادی، امنیت ،آرامش و پیشرفت مسیری که تاکنون با همراهی مردم طی شده است را تکمیل کند.
وی افزود:از طرف تمام ادیان ابراهیمی شناخته شده در قاون اساسی مسیحیان آشوری- ارمنی، زرتشتیان و کلیمیان حمایت خود را از دولت روحانی اعلام می کنم و همراه با دولت جهت رسیدن به خواست های درست و بحق و قانونی خود قدم بر می داریم.
نماینده آشوری و کلدانی در مجلس با بیان این که روح غالب بر سیاست ها، برنامه ها و اقدامات دولت اعتدال در سال های 1396 تا 1400 خواهد بود، اظهار کرد: برنامه دولت دوازدهم براساس اصول مشروعی بنا شده که پای بندی دولت به این اصول تا انتها موجب خواهد شد به تدریح نگرش عمومی به دولت اصلاح و دید مثبتی نسبت به بخش عمومی و نظام حکمرانی ایجاد شود.
بت کلیا خاطرنشان کرد: در این برنامه ابعادی مورد توجه قرار گرفته که کمتر به آن پرداخته می شود،بهسازی و بازآفرینی ظرفیت نهاد دولت ،پایدار سازی محیط زیست ،حمایت از نسل جوان، واقع بینی از جمله مسائلی است که می توان به آن اشاره کرد.
وی درمورد برنامه های اقتصادی دولت نیز گفت:بر اساس این برنامه تلاش می شود متغیرهای کلان در وضعیت باثبات قرار گیرد و برای این منظور بسته اصلاح سیاست های پولی و ارزی و اصلاح نظام مالی و کنترل بدهی دولت مورد توجه قرار گرفته است.
نماینده آشوری و کلدانی در مجلس خاطرنشان کرد: اصلاح نظام مالیاتی خواسته دیرپای فعالان بخش خصوصی و اصلاح بازار انرژی، اصلاح صندوق بازنشستگی ضرورت هایی هستند که تعویق آنها برای کشور هزینه زیادی به دنبال دارد که همه این امور در برنامه دولت لحاظ شده است.
بت کلیا راه رسیدن به رشد بلند مدت مستمر را توسعه بخش خصوصی و برون گرایی اقتصادی عنوان کرد و افزود: تجربه نشان داده توسعه بخش دولتی نمی تواند ما را به آرمان توسعه برساند تداوم درون گرایی اقتصاد دیگر امکان پذیر نیست راهی جز برون گرایی و رقابت در بازار جهانی نداریم.
وی اصلاح سیاست های بازار کار، اصلاح نظام حمایتی، کاهش فقر و اصلاح ساختار سهام عدالت را ازدیگر ابعاد برنامه ارائه شده از سوی رییس جمهوری ذکر کرد و گفت: این مجموعه جامعی است که جوانب مختلف را باهم لحاظ می کند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در مورد حوزه اجتماعی برنامه دولت نیز یادآور شد: این برنامه توجه ویژه به آسیب های اجتماعی دارد به طوری که توجه ویژه به زنان کودکان بازمانده از طلاق، قربانیان آسیب های اجتماعی حاشیه نشینان در دستور کار دولت است.
وی در بخش دیگر از سخنان خود اظهار کرد: در گذشته دولتها تصور می کردند مسائل اجتماعی را می توان از مرکز حل و فصل و مدیریت کرد؛دولت دوازدهم اولویت بالایی برای توانمند سازی زنان، دختران قائل شده تا بنیان خانواده تقویت شود
نماینده آشوری و کلدانی در مجلس بهداشت و درمان، صندوق های بازنشستگی را دو اولویت دیگر حوزه اجتماعی ذکر کرد که هر کدام بخش هایی از حوزه آسیب های اجتماعی را هدف می گیرند و مانع می شوند که گروهی از جامعه به زیر خط فقر بروند.
بت کلیا درمورد تصمیمات دولت در حوزه فرهنگ نیز گفت:در حوزه فرهنگ دولت به درستی تصمیم استراتژیک گرفته است و به جای این که خود متولی فرهنگ شود مردمی کردن فرهنگ و هنر را در دستور قرارداده است.
وی ادامه داد: برای این منظور تمرکز زدایی از فرهنگ و حمایت از هنرمندان را مطرح ساخته است و در صدد است لایحه قانون خط مشی نحوه اداره و نظارت بر صدا وسیما را مطرح سازد
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی کسب مشارکت فعال جامعه در اداره امور را برنامه دولت در سیاست داخلی ذکر و اظهار کرد: این امر با معضل کمبود سرمایه اجتماعی کافی روبروست برای این منظور دولت سیاست های ضد فساد و شفاف سازی را دردستور کار قرارداده است.
بت کلیا ادامه داد: تعهد به اجرای حقوق شهروندی، افزایش مشارکت اقوام و اقلیت ها موجب خواهد شد موانع ذهنی برای مشارکت بخشهای مختلف جامعه دراداره کشور مرتفع گردد.
وی با بیان این که تنش زدایی و تقویت پیوندهای خارجی با همه کشورها به صورت عام و کشورهای منطقه به صوررت خاص در دستور کار قرار گرفته است، گفت:دولت تلاش می کند هم با حفظ برجام از مواهب اقتصادی آن بهره مند شود برای این منظور از اقتدار خود برای حل مشکلات سوریه و یمن استفاده خواهد کرد و تلاش خواهد نمود تا گفت و گوی منطقه ای را احیا کند.
نماینده آشوری و کلدانی در مجلس خاطرنشان کرد: در حوزه امنیت و توان دفاعی دولت بر ضرورت تجهیز قوای نظامی امنیتی تاکید کرده که نشان از درک درست شرایط منطقه ای دارد
بت کلیا ادامه داد:در حوزه علم و آموزش دولت تلاش دارد تاعدالت آموزشی مورد تاکید بیشتر قرار گیرد و در عین حال محتوای آموزش روزآمد شود و در حوزه پژوهش تلاش می شود تا توان علمی دانشگاه ها مراکز علمی به یاری مراکز دانشگاهی بیاید.
وی با بیان این که تلاش می شود بنگاه های بزرگ پیشران توسعه فناوری شوند، ادامه داد:همزمان دولت تلاش می کند زمینه نوآوری را تسهیل کند و این امر مبارکی است که اگر واقعا محقق شود اثرات مثبتی برجا می گذارد.
نماینده آشوری و کلدانی در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود گفت:روحانی از ابتدای روی کار آمدن خود را متعهد به محیط زیست اعلام و در برنامه خود تاکید کرد تصویب لایحه هوای پاک، حفاظت از خاک، ارزیابی محیط زیست و حفاظت از تالاب ها را دنبال خواهد کرد، دولت خود را متعهد کرده تا تمامی پروژه ها ملزم شوند ارزیابی محیط زیست را انجام و نتایج آن را دسترس عمومی قرار دهند.
بت کلیا با بیان این که در آب تهدیدات جدی متوجه کشور است، خاطرنشان کرد:دولت بنا دارد تا حکمرانی آب را اعمال کند.
وی افزود: تدوین قانون جامع آب،رعایت حقابه محیط زیست ،در نظر گرفتن حوزه های آبریز، استفاده از پساب، تاکید برآبخیز داری از اقداماتی است که دولت برآن تاکید دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید