شنبه, 28 مرداد 1396 11:07

گرانی اوراق و نرخ بالای سود وام مانع تامین مسکن/دولت هزینه اوراق خانه اولی ها را تقبل کند

گرانی اوراق و نرخ بالای سود وام مانع تامین مسکن/دولت هزینه اوراق خانه اولی ها را تقبل کند

 به گزارش سایت رادیو آشوری به نقل از تی نیوز :یوناتن بت کلیا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از رشد دوباره نرخ اوراق تسهیلات مسکن، گفت: یکی از دلایلی که به افزایش قیمت اوراق تسهیلات مسکن دامن زده فعالیت دلالان در این حوزه در نبود ضعف نظارت ها است.

نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با گرانی روز افزون اوراق تسهیلات مسکن وام دهی نیز سیاست موفقی در حوزه خانه دار شدن مردم نیست، تصریح کرد: در نظر گرفتن نرخی ثابت برای اوراق مسکن بهترین گزینه برای جلوگیری از بورس بازی و رانت خواری در این حوزه است زیرا در حال حاضر شاهد ایجاد بازار سیاه در حوزه فروش اوراق نیز هستم.

رشد رقم تسهیلات با کاهش نرخ اوراق مسکن ضروری است

دبیر کل اتحادیه جهانی آشوریان با تاکید بر اینکه افزایش رقم تسهیلات مسکن باید همسو با کاهش نرخ اوراق همچنین کارمزد و سود وام همراه باشد، افزود: با توجه به اینکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا مردم برای تامین مسکن چه در بخش اجاره و چه در بخش خرید حدود یک چهارم حقوق خود را هزینه می کنند این موضوع در کشور ما نیز باید لحاظ شود، بنابراین باید تسهیلات خرید مسکن با هزینه کمی به مردم ارایه شود.

بت کلیا ادامه داد: اینکه مردم علاوه بر پرداخت سود وام مجبور باشند هزینه بالای خرید اوراق مسکن را نیز پرداخت کنند بر خلاف سیاست خانه دار شدن مردم است زیرا نوسان قیمتی در بحث اوراق سیاستی بازدارنده برای تامین مسکن است.

بانک مسکن در خدمت خانه دار شدن مردم باشد نه کسب سود

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بانک مسکن یک بانک دولتی به شمار می رود، گفت: این بانک نباید تنها کسب سود را ملاک خود قرار دهد، بلکه باید نقش حاکمیتی خود را در خصوص خانه دار شدن مردم ایفا و به نحوی شرایطی را فراهم آورد که تسهیلات مسکن با شرایط آسان و با سهولت به دست مردم برسد.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط رکود بازار مسکن به ویژه در حوزه خرید و فروش بالا رفتن قیمت اوراق توجیهی ندارد، افزود: باید با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص تسهیل شرایط ازدواج تامین مسکن برای اقشار جوان جامعه به صورت ارزان در دستور کار دولت قرار بگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: دولت می تواند با پرداخت یارانه برای خرید اوراق مسکن یا تامین هزینه آن تسهیل شرایط خانه دار شدن را برای مردم رقم بزند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید