پنج شنبه, 09 آذر 1396 09:40

اسقف عراق خواستار کمک آمریکا به مسیحیان شد

اسقف عراق خواستار کمک آمریکا به مسیحیان شد

به گزارش سایت رادیو آشوری به نقل از تی نیوز  مردم کلده و آشوری در فلات نینوا در عراق نیاز به حمایت برای بازسازی منازل خود دارند و همچنان نگران بازگشت درگیری‌ها هستند.

به همین دلیل، بشار وردا، اسقف کلدانی در اربیل امیدوار است که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا کمک‌های واشنگتن را به سوی مسیحیان روان سازد.

وی در مصاحبه‌ای در واشنگتن با خبرگزاری فرانسه گفت که مسیحیان می‌توانند به تسکین تنش‌ها میان نیروهای عراقی و کرد کمک کنند.

این درحالی است که مایک پنس، معاون ترامپ و نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل پیشنهاد هدایت کمک‌های مالی از آژانس‌های سازمان ملل به خیریه‌های مسیحی در عراق را داده‌اند.

اما به دلیل بی‌خانمانی ۲۰ هزار خانواده مسیحی عراقی که حدود ۱۰۰ هزار تن می‌شوند، این اسقف کلدانی عراقی خواستار کمک‌های سریعتر شده است.

وی گفت: این مردم تحت پیگرد قرار گرفته‌اند، آنها به حاشیه کشانده شده و نیازمند کمک هستند.

عراقی‌ها با مذاهب بی‌شمار در دوران دیکتاتوری صدام و درگیری‌های پس از سرنگونی وی در ۲۰۰۳ بسیار تحت رنج بودند.

اما اقلیت‌هایی چون ایزدی ها و مسیحیان هدف افراط گرایان قرار گرفتند.

دیپلماسی پیشرو

داعش آن چیزی را عرضه کرده که از نظر آمریکایی‌ها کمپین نسل کشی است.

برای اسقف کلدانی‌ها و حامیان در خیریه مستقر در آمریکا و جنبش‌های کلیسایی، این کاملا عادلانه است که از واشنگتن بخواهند تا به این مساله جور دیگری نظر کند.

کردهای عراق منطقه‌ای خودمختار و شبه نظامیانی دارند که از آنها و آوارگانی که از خشونت‌های اخیر به آنها پناه آورده‌اند، حمایت می‌کنند.

اکثر عرب عراق در مرکز توجه اقدامات بازسازی دولت بغداد هستند و کمک‌هایی را از ایران دریافت می‌کنند. حتی اعراب سنی که برخی از آنها در کنترل داعش هستند قادر خواهند بود تا از کمک‌های کشورهای ثروتمند حوزه خلیج فارس بهره مند شوند.

با این اوصاف اسقف کلدانی‌های عراق هشدار داد، اما مسیحیان و ایزدی‌ها باید روی پای خودشان بایستند مگر آنکه کمک‌های خارجی به یاری‌شان بیاید.

مجارستان و لهستان در این مساله ورود کرده و جامعه کلدانی‌های عراق امیدوار است که دولت ترامپ هم کمک کند.

اسقف کلدانی‌های عراق گفت: شما فقط به این دلیل که ما مسیحی هستیم به ما کمک نمی‌کنید بلکه این کمک‌ها به این دلیل است که این مسیحیان تحت پیگرد هستند و به حاشیه کشانده شده‌اند.

سفر اسقف کلدانی‌های عراق به واشنگتن برای سرمایه گذاری و کمک گرفتن از آمریکا برای یاری رساندن به جامعه کلدانی‌های عراق است.

هیلی و پنس کاملا این مساله را مشخص کردند که نگران کافی بودن اقدامات آمریکا هستند اما کلیسا در یاری رساندن به این جامعه از مسیحیان در عراق سخت تلاش می‌کند.
جوامع کهن

اسقف کلدانی‌های عراق می‌گوید، حدود ۴۰۰۰ خانوار برای بازسازی شهری که "قره‌قوش" نام دارد و در نینوا واقع است، به این شهر بازگشته‌اند.

اما روستاهای کوچکتر در میان تنش بین نیروهای دولتی بغداد و شبه نظامیان کرد در معرض خطر بیشتری هستند.

یکی از روستاها با ۶۰ خانه بازسازی شده برای بار دوم زمانیکه این نیروها با هم درگیر شدند، ویران شد.

روستای دیگر به نام "تل اسقف" ۹۰۰ خانوار به تازگی بازگشتند که با دشواری‌های زیادی روبه‌رو هستند.

اسقف کلدانی‌های عراق که در بغداد متولد شده اما در اربیل ساکن است با تمامی روحانیون کلیساها در بغداد ارتباط دارد.

در یکی از موارد، زمانیکه تنش میان نیروهای بغداد با کردها جدی شد، مسیحیان به دنبال کاهش این تنش بودند.

این اسقف گفت: این به دلیل وجود کلیسا بود.

مسیحیان برای پناهگاهی که در قلمروی کردها پس از حضور داعشی‌ها به آنها داده شده، بسیار سپاسگزارند.

اما حالا آنها باید به منازل خود بازگردند و نمی‌خواهند که درگیر تنش میان اربیل و بغداد باشند.

این اسقف کلدانی عراق ادامه داد: این یک مساله سیاسی است و ما امیدواریم که با گفت‌وگو حل شود. همه می‌دانند که خشونت راهی به سوی سازش چنین مسائلی نیست. در حقیقت هر گونه اقدام نظامی در این مناطق تنها باعث نابودی اعتبار کل منطقه می‌شود و به معنای آن است که مسیحیان باید آنجا را ترک کنند.

بسیاری از مسیحیان یا عراق را ترک گفته یا کشته شده‌اند. به گفته حامیانشان، جمعیت مسیحیان از پیش از جنگ عراق کاهش داشته است.

اما این اسقف کلدانی عراقی امیدوار است که ۲۰۱۸ سالی باشد برای آنهایی که فراموش شدند تا بتوانند خانه‌ها و کلیساهایی که چندین قرن از عمرشان می‌گذرد و در حاشیه رود فرات هستند را مجددا بسازند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید