پنج شنبه, 16 آذر 1396 10:34

جزئیات مخالفت پاپ فرانسیس با تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس

جزئیات مخالفت پاپ فرانسیس با تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس

تنها ساعاتی پیش از سخنرانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان خواهان حفظ حرمت وضعیت کنونی این شهر شد.
به گزارش سایت رادیو آشوری به نقل از خبرگزاری رویترز، پاپ فرانسیس روز چهارشنبه، در برابر هزاران تن از مسیحیان کاتولیک در واتیکان تاکید کرد که بیت المقدس شهری منحصر به فرد و دارای تقدس برای یهودیان، مسیحیان و مسلمانان است و باید جایگاه خاص آن در صلح و آرامش حفظ شود.
اما پاپ فرانسیس ساعاتی مانده به موعد سخنرانی دونالد ترامپ گفته بود، بر اساس قطعنامه های سازمان ملل هر انسانی باید وضعیت کنونی حاکم بر بیت المقدس را محترم بشمارد.
رهبر کاتولیک های جهان افزود که «عمیقا نگران اوضاع است» و «از پروردگار می طلبد که سرزمین مقدس، خاورمیانه و همه جهان مصون بماند و با غلبه خردمندی و هوشمندی بر امور، از بروز تنش های جدید جلوگیری شود تا باری بر نزاع های کنونی دنیا افزوده نشود».
پاپ تاکید کرد که جهان در وضعیت کنونی نیز شاهد تنش های بسیار و نزاع های بی رحمانه است و نباید به تنشی دیگر دامن زد.واتیکان، متولی بخشی از اماکن مقدس مسیحی در بیت المقدس، شهری که از جمله کلیسای قبر عیسی مسیح در آن قرار دارد، از راهکار دو کشوری (لزوم استقلال کشوری برای فلسطینیان در جوار اسرائیل) پشتیبانی می کند.
واتیکان در سال ۲۰۱۲ نیز خواهان تضمین جهانی برای حفظ موقعیت ویژه بیت المقدس و رعایت آزادی مذاهب در آن شده بود.پاپ فرانسیس در سفر سال ۲۰۱۴ به بیت المقدس نیز، ضمن تاکید بر لزوم دسترسی آزاد پیروان یهودیت، مسیحیان و مسلمانان به اماکن مقدسه در این شهر، خواهان کنار گذاشتن خشونت و تعصب شده بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید