سه شنبه, 05 دی 1396 11:28

دومین کلیسای تاریخی جهان در ارومیه میزبان دیرینه جشن میلاد مسیح

دومین کلیسای تاریخی جهان در ارومیه میزبان دیرینه جشن میلاد مسیح
ارومیه- به گزارش سایت رادیو آشوری به نقل از ایرنا
آئین مربوط به میلاد حضرت عیسی مسیح  موسوم به 'عشای ربانی' از دیرباز و همزمان با 25 دسامبر /4 دی/ در کلیسای تاریخی ننه مریم ارومیه به عنوان دومین کلیسای جهان پس از 'بیت لحم' برگزار می شود و آشوریان ارومیه سنت دیرینه نیایش و احترام به مقام شامخ آن حضرت را به جا می آورند.

به گزارش ایرنا قیام به احترام میلاد عیسی مسیح (ع)، سوزاندن کُندر به نشانه نیایش، دعای خیر و تطهیر مراسم، پخش نان مقدس توسط کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه برای روزه داران، تبرک آب و جمع آوری کمک های نقدی برای نیازمندان از بخش های مختلف این آئین به شمار می رود.
کشیش کلیسای شرق آشور پس از دعا و نیایش و ادای احترام به ساحت مقدس حضرت مسیح (ع) طی سخنانی میلاد حضرت عیسی را به آشوریان تبریک می گوید و برای آنان سلامتی و روزهای همراه با شادی آرزو می کند.
به گفته کارشناس میراث فرهنگی آذربایجان غربی کلیسای ننه مریم که از اهمیت ویژه ای برای مسیحیان برخوردار بوده یکی از آثار بی نظیر تاریخی به شمار می رود که در 22 آبان 1392 به شماره 1649 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.
بهروز خان محمدی معتقد است که دفن اموات در قرون گذشته در این محل صورت می گرفت و تا چند سال پیش کاملا پوشیده از سنگ قبر بود؛ هنوز هم تعدادی قبر در پشت ساختمان کلیسای نوساز و داخل کلیسای قدیمی ننه مریم باقی مانده است.
وی اضافه کرد: با دفن اموات طی سالیان متمادی، اطراف کلیسا نسبت به سطح خیابان اندکی بالاتر رفته و خود کلیسا به نظر در گود مانده است.
وی با اشاره به تاریخچه این بنای تاریخی افزود: طبق روایت ها و منابع تاریخی آشوری ها، این بنای مذهبی یکی از قدیمی ترین و مهمترین کلیساهای جهان است زیرا بر اساس متون تاریخی سه نفر از موبدان زرتشتی که ولادت حضرت عیسی(ع) را پیش بینی کرده بودند، بعد از عزیمت به اورشلیم و آگاه شدن از تولد پیامبر الهی و مراجعه به ارومیه این مکان را تبدیل به کلیسا کرده اند و این کلیسای از ابنیه های قرن اول مسیحی محسوب می شود

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید