چهارشنبه, 22 فروردين 1397 09:52

تشریح اهداف و آرمان های اتحادیه جهانی آشوریان / بسترسازی برای حضور پرقدرت در نهادهای جهانی از اهداف اساسی آشوریان است

تشریح اهداف و آرمان های اتحادیه جهانی آشوریان / بسترسازی برای حضور پرقدرت در نهادهای جهانی از اهداف اساسی آشوریان است

به گزارش سایت رادیو آشوری به نقل از  خبرگزاری خانه ملت ، یوناتن بت کلیا در مراسم پنجاه سالگی اتحادیه جهانی آشوریان گفت: 50 سال پیش دانه نهادی از ایران در دل میلیون‌ها آشوری کاشته شد که اکنون به بوستانی گسترده در سراسر جهان بدل شده است و از همین رو اتحادیه مذکور با اهدافی از جمله تقویت روح همبستگی به قصد دستیابی به آرمان‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آشوریان شکل گرفته است.

نماینده مردم آشوریان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تبادل اطلاعات و ارتباط میان آحاد جامعه آشوری و آماده سازی این جامعه برای حضور اثرگذار در حرکت‌های اتحادیه جهانی آشوریان از دیگر اهداف این اتحادیه جهانی است.

وی  افزود: یک نام برای یک ملت، یک زبان برای یک ملت، یک رهبری برای یک ملت و در نهایت یک سرزمین برای یک ملت از دیگر برنامه‌های این اتحادیه به شمار می‌آید.

بت کلیا ادامه داد: جذب گروه‌های ملی و مذهبی آشوریان در سراسر جهان از جمله گام‌هایی بود که اتحادیه در این راه برداشت و همچنین شناسایی موجودیت و جایگاه جهانی و به رسمیت شناساندن آن از جمله حرکت‌های پایدار و مستمر این نهاد فراگیر جهانی برای آشوریان تلقی می‌شود.

نماینده مردم آشوریان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بیشترین تلاش اتحادیه جهانی آشوریان رسیدگی به وضعیت خاص آشوریان عراق و پناهندگان در لبنان و آوارگان جهانی بوده است و از همین رو اتحادیه جهانی آشوریان در کنگره‌های سالانه خود با بررسی و تحلیل کارشناسانه زندگی آشوریان در سراسر جهان، قطعنامه‌هایی اثرگذار انتشار دادند و از جمله اساسی‌ترین این قطعنامه‌ها خودمختاری در سرزمین مادری آشوریان (عراق) و همچنین شناخت ملت آشور به عنوان یک ملت قانونی به شمار می‌آید و اتحادیه‌ای به نام آشوریان در طول 50 سال حیات خود با اوج در جهان توانسته است سربلند بماند.

وی تصریح کرد: نخستین کنگره اتحادیه جهانی آشوریان در فرانسه موجودیت یافت و برای ماندگاری این کنگره گام‌های ستودنی و اثرگذار برداشته شد و آخرین کنگره نیز در این راستا در ایران برگزار شد.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: این اتحادیه پس از گذراندن 40 سال فراز و نشیب و برخورد با سیل‌های بنیادکن که بر آن تاخته‌اند همچنان پابرجا مانده و پاسدار حرمت اتحادیه مادری در بطن جامعه خود و ارکان بین‌المللی بوده است.

بت کلیا افزود: تربیت منابع انسانی کارآمد، مومن، معتقد در عرصه علم، فرهنگ و سیاست برای بهینه‌سازی امور مربوط به آشوریان از گام‌های مهم در این اتحادیه به شمار می‌آید و همچنین فرهنگ‌سازی برای دستیابی آشوریان به خواسته‌های دیرین و آرمان‌های دور از دسترس در طول قرن‌های گذشته برای استقرار در یک سرزمین و بی‌تردید به دنبال آن آرمان یک نام، یک زبان، یک رهبری شکلی واقعی و ممکن به خود خواهد گرفت و برای رسیدن به این آرمان ما نیازمند بسترسازی، تقویت و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تمامی احزاب و نهادهای آشوری هستیم.

نماینده مردم آشوریان در مجلس شورای اسلامی افزود: اتحادیه جهانی آشوری‌ها شاهد بسیاری از ظلم‌هایی بوده که بر آحاد این جامعه وارد آمده است از جمله آنها کوچ به اجبار از خانه و کاشانه خود، از سرزمین مادری عراق و فرار مرگبار که یادآور فرار بزرگ این ملت ستمدیده در جنگ‌های جهانی و حکومت عثمانی در آن هنگامه‌ها است.

وی ادامه داد: قتل عام آشوریان از سوی داعشیان وحشی، سربریدن‌های ناتمام آشوریان در سوریه، گروگانگیری راهبه‌ها و روحانیون از سوی گروه النصره را می‌توان از جمله جنایاتی نام برد که بر آنها وارد شده است.

بت کلیا ادامه داد: ویران سازی یادمان‌های جهان باستان و ویران‌سازی همه سایت‌های باستانی آشوری با همه نمادهای تاریخ‌ساز آن از دیگر جنایاتی است که آشوریان شاهد آن بودند و از همین رو باید به این نکته نیز اشاره کنیم که جهان در برابر این ظلم‌های دلخراش سکوت کرده است و تمامی نهادهای حقوق بشر حتی به یک بیانه خشک و خالی نیز بسنده نکرده‌اند که این امر بسیار دردناک است.

نماینده مردم آشوریان در مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون که در آیین جشن 50 سالگی اتحادیه جهانی آشوریان گرد هم آمدیم به عنوان دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان لازم می‌دانم از خواسته‌های دیرپای آشوریان بگویم بنابراین چشم به همت بلند شما دوخته‌ایم تا در راه تحقیق خواسته‌ها و آرمان‌های این ملت پراکنده در سراسر جهان بتوانیم اقدامات کارآمدی را انجام دهیم.

آبرامیان:ارامنه با توجه به صدمات بی‌شماری که متحمل شدند به هیچ وجه تسلیم نشدند

ژورژیک آبرامیان، نماینده مردم ارامنه جنوب در مجلس شورای اسلامی  نیز در این جلسه خاطر نشان کرد: در طول تاریخ گاها اتفاقاتی می افتد که سرنوشت اقوام و ملت‌ها را دچار تحول عظیم می‌کند اما ارامنه با توجه به صدمات بی‌شماری که متحمل شدند به هیچ وجه تسلیم نشدند.

وی ادامه داد: امروز ارمنی‌ها کشوری به نام ارمنستان دارند و چند روستای آشوری نشین دارند و در مجلس ارمنستان هم آشوریان یک نماینده دارند.

آبرامیان افزود: امروز اتحادیه جهانی آشوریان نماینده یکی از اقوام غیررسمی و جزو NGOها است و امروز خوشبختانه آشوریان حول محور خوش فکر اتحادیه جهانی تجمع کرده‌اند و امیدوارم قدم به قدم آشوریان به اهداف خود جامه عمل بپوشانند.

رضایی کوچی: آشوریان در عرصه‌های مختلف در کنار اقوام دیگر از نظام و انقلاب دفاع کرده‌اند

همچنین در این نشست محمدرضا رضایی ، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز تصریح کرد: حضور نمایندگان مجلس و مقامات عالیرتبه در این جلسه نشان از علاقه و احترام مردم ایران به جمعیت آشوریان دارد زیرا آشوریان یکی از اقوام کهن ایرانی به شمار می‌آیند.

وی گفت: آشوریان در عرصه‌های مختلف در کنار اقوام دیگر از نظام و انقلاب دفاع کرده‌اند و در این راستا شهدای بسیاری را نیز تقدیم کرده‌اند.

رضایی با بیان اینکه نماینده شما در مجلس و در کمیسیون عمران جناب آقای بت کلیا نماد اخلاق، ادب و انسانیت است، تصریح کرد: از همین جا پیام دوستی و محبت خود را نسبت به شما مردم فهیم ابراز می‌دارم.

فریده اولاد قباد نماینده مردم تهران در مجلس نیز در این نشست خاطر نشان کرد: برادری، محبت، همدلی و همراهی در میان تمام اقوام و ادیان از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است و از همین رو امیدوارم در کنار هم بتوانیم به رشد و توسعه پایدار در کشور برسیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مجید کیان‌پور، فریده اولاد قباد، پروانه مافی، زهرا ساعی، ناهید تاج‌الدین، افضلی و کوسه غراوی و همچنین ژورژیک آبرامیان نماینده ارامنه جنوب در این مراسم حضور به عمل آوردند./

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید