چهارشنبه, 13 تیر 1397 10:37

مراسم روز ملی آشوریان در تهران برگزار شد

مراسم روز ملی آشوریان در تهران برگزار شد
به مناسبت اول جولای روز ملی آشوریان مراسم جشنی با حضور جمعی از اقلیت های مذهبی و جامعه آشوریان در تهران برگزار شد.

به گزارش سایت رادیو آشوری  شامگاه یکشنبه با حضور برخی سفیران کشورهای مختلف ازجمله روسیه، لبنان، استرالیا، ترکیه، گرجستان و ترکیه در انجمن آشوریان تهران برگزار شد.
در این مراسم نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: آشوریان در طول تاریخ خدمات ماندگاری ارایه کرده اند که مظهر تمدن بشری، علم، فرهنگ، دانش و هنر در بخش های مختلف بوده است.
«یوناتن بت کلیا» ادامه داد: برگرداندن همۀ باورهای فلسفه و منطق، از یونان به عربی و پس از آن فارسی، دستاوردهای علمی در عرصه های مختلف ازجمله پزشکی،ازجمله خدمات آشوریان بوده اس.
وی بیان کرد: امروز ما وارثان این تمدن باشکوه باید برای گرامیداشت افتخارات پیشینیان خود گام برداریم
این نماینده مجلس یادآور شد: روز اول تموز به عنوان روز ملی آشور در بیست و هفتمین کنگره اتحادیه جهانی آشوریان که آذرماه 1389 (دسامبر 2010) در اربیل عراق برگزار، انتخاب و معرفی شد.
بنا به این گزارش، «کارن خانلری» نماینده مردم مسیحیان شمال ایران در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: ازجمله قدیمی ترین تمدن های بشری متعلق به قوم آشوری است.
آشوریان، کلدانی ها، آرامی ها، سُریانی ها قومی هستند که ریشه آنها به مردم بین النهرین باستان می رسد؛ به زبان آشوری (از خانواده زبان های سامی) سخن می گویند و مذهب مسیحی دارند. منطقه زندگی بومی آنها اکنون در شمال عراق، جنوب شرقی ترکیه، شمال شرقی سوریه و شمال غربی ایران واقع شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید