دوشنبه, 25 تیر 1397 09:00

بازگشت ۲۶ هزار عراقی مسیحی به خانه های خود

بازگشت ۲۶ هزار عراقی مسیحی به خانه های خود

از زمان آزادسازی مناطق تحت اشغال داعش در عراق، تا کنون ۲۶ هزار تن از شهروندان مسیحی این کشور به خانه‌های خود بویژه در شهر موصل بازگشته‌اند.

به گزارش سایت رادیو آشوری به نقل از ایرنا از زمان آغاز عملیات ارتش عراق علیه نیروهای داعش و شکست این گروه تروریستی در مناطق سابق خود، حداقل ۲۶ هزار نفر از شهروندان مسیحی عراقی موفق به بازگشت به خانه‌های خود شده‌اند.

این خبر را یک رهبر مسیحی عراق در گفتگو با یک پایگاه خبری مسیحیان اعلام کرده و گفته است که وضعیت اقلیت مسیحی عراق در حال بهبود است.

سال گذشته یک بنیاد خیریه گزارشی را منتشر و اعلام کرد بین ۵۰ تا ۸۰ درصد جمیعت مسیحیان در عراق و سوریه از زمان روی کارآمدن داعش مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

بیشترین جمعیت اقلیت مسیحیان عراق در استان نینوا به مرکزیت موصل قرار دارد و این شهر طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ به اشغال گروه تروریستی داعش درآمده بود.  

با آزادسازی موصل و سقوط داعش در این شهر در جولای ۲۰۱۷( تیرماه ۱۳۹۶) بسیاری از ساکنان موصل به خانه‌های خود بازگشته‌اند.

یک سال بعد از آزادی موصل عراق از چنگ داعش اکنون خانواده‌های مسیحی به روستاها و مناطق خود در این شهر بازمی‌گردند.

 حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق طی سفر 14 مارس به استان نینوا در کنفرانس "همزیستی مسالمت‌آمیز میان طایفه‌های دشت نینوا" حاضر شد و این کنفرانس با امضای سند "همزیستی برای ممانعت از تغییر جمعیتی و حل اختلافات" به پایان رسید.

مقامات عراقی می‌گویند، بعد از آزادی مناطق دشت نینوا از وجود داعش حدود 7000 خانواده که از این استان کوچ کرده بودند به مناطق خود بازگشتند.

ریتا جمیل 37 ساله که اواسط فوریه به شهر برطله بازگشته به خبرنگار روسیا الیوم گفت که از اینکه به منزل و کلیسایش بازگشته خوشحال است اما هیچ چیز مثل قبل نیست.

وی گفت: خانواده‌های زیادی هستند که می‌خواهند برگردند اما می‌ترسند. وضعیت بد خدماتی و بهداشتی و آموزشی استان هم یک مانع جدی است.

دولت عراق با همکاری فعالان مسیحی و روحانیون برای تسریع بازگشت ساکنان مسیحی استان نینوا که زمانی مرکز آن موصل، پایتخت داعش خوانده می‌شد، تلاش می‌کند. دولت نگرن ادامه مهاجرت مسیحی‌ها به خارج از کشور است.

به رغم گذشت یک سال از آزادی استان نینوا اما بازگشت مسیحیان سریع یا جمعی نبوده و تا کنون مجبور بوده‌اند در همان شهرهایی که بعد از آواره شدن مستقر هستند، بمانند.

فارس ججو، وزیر علوم و تکنولوژی سابق گفت: تعداد ساکنان دشت نینوا به 150 هزار تن می‌رسد و اکنون یبن 50 تا 60 هزار تن از آن‌ها بازگشتند. بازگشت مسیحی‌ها به مناطقشان امن نیست و برخی از آن‌ها در معرض تجاوز و حمله قرار گرفته‌اند. دولت باید ضمانت‌های لازم را فراهم کند تا آن‌ها بازگردند.

سطح خدمات در استان نینوا پایین است و آب و برق وجود ندارد و جاده‌ها قابل عبور نیستند و برخی از آن‌ها به دلایل امنیتی بسته هستند. نگرانی درباره وضعیت امنیتی همچنان وجود دارد و برخی به این دلیل به شهر بازنمی‌گردند.

مناطق دشت نینوا جزو مناطق مورد مناقشه میان دولت فدرال و اربیل است. البته این اختلافات تنها به این دو طرف محدود نمی‌شود بلکه تنش میان عشایر عرب در موصل و نیروهای پیشمرگ نیز درجریان است. اعضای پارلمان عراق نسبت به احتمال درگیری در مناطق دشت نینوا هشدار می‌دهند و همین مسئله یکی دیگر از نگرانی‌های مسیحیان برای بازگشت به شهر است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید