یکشنبه, 21 مرداد 1397 10:02

آیین هزار ساله قدیسان کلیسا در ارومیه برگزار شد

آیین هزار ساله قدیسان کلیسا در ارومیه برگزار شد

آیین هزار ساله قدیسان کلیساها با حضور پرشور آشوریان ارومیه ای ساکن در اقصی نقاط جهان برگزار و نوای دعا و نیایش در فضای کلیساهای برخی از روستاهای این شهرستان به ویژه کلیسای 'ماردانیال' روستای 'آده بزرگ' طنین انداز شد.

کشیش کلیسای شرق آشور ارومیه گفت: این آیین دارای چندین بخش از جمله راز و نیاز، دعا و‌ نیایش، عشای ربانی، روشن کردن شمع، قربانی کردن، پختن گوشت قربانی و توزیع آن در بین شرکت کنندگان است.
'داریاووش عزیزیان' ادامه داد: طی این روزها بسیاری از آشوریان و ساکنان روستاهایی که اکنون مهاجرت کرده و در خارج از کشور زندگی می کنند، برای شرکت در این مراسم به ارومیه سفر می کنند.
عضو انجمن آشوریان ارومیه نیز با اشاره به اینکه این آیین در سالروز شهادت و وفات قدیسان کلیساها برگزار می شود، بیان کرد: بعد روحانی این آیین شامل دعا و نیایش، نذر کردن و قربانی کردن و پخش نذری است و بعد اجتماعی آن دید و ‌بازدید دوستان و ‌آشنایان و به عبارتی تجدید دیدار است که معمولا در محوطه کلیسا یا مکان دیگری روی می دهد.
'ژاک بت کلیا' افزود: این تجمع فرصتی مناسب برای مشورت و چاره اندیشی در خصوص رفع برخی کمبودهای جامعه آشوریان و تسهیل روند فعالیت انجمن خیران است.
به گزارش ایرنا مراسم گرامیداشت قدیسان کلیساها شامگاه گذشته/یکشنبه/ در کلیسای 'ماردانیال' روستای آده بزرگ ارومیه برگزار شد؛ این کلیسا بر روی تپه ای باستانی متعلق به هزاره اول قبل از میلاد قرار دارد و از سنگ های رسوبی گندمی رنگ ساخته شده و مربوط به دوره ساسانی است.
آیین گرامیداشت قدیسان کلیساها امشب در برخی دیگر از کلیساها از جمله 'مارگیورگیز' ارومیه در روستای سیر و دیگر کلیساهای روستایی برگزار می شود؛ مشابه این آیین علاوه بر ایران در کشور عراق و تمامی کشورهای تابع کلیسای شرق آشور نیز برگزار می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید