یکشنبه, 28 مرداد 1397 12:15

دربند ، ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران+ تصاویر

دربند ، ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران+ تصاویر

آشنایی با تفرجگاه دربند ، نخستین انتخاب گردشگری در تهران

دربند یکی از محله‌های قدیمی تهران و از دهکده‌های قدیمی شمیران و در شمال باغ سعدآباد واقع است. محله دربند از مناطق خنک و گردشگری تهران است. دربند در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و آغاز یکی از راه‌های اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی است. کوره‌ راهی از دربند آغاز و به آبشار دوقلو و پناهگاه شیرپلا ختم می‌شود.

محله‌های قدیمی دربند عبارت‌اند از مرغ‌ محله یا مغ محله، کنارمحله، کلاغ‌ پر و سربند. رودی به نام رودخانه دربند از میان دهکده دربند می‌گذرد. دره‌های اصلی رودخانه دربند عبارت‌اند از دره اوسون، دره آبشار، دره امامزاده ابراهیم، دره کاک، آب شیردره و دره زون. خیابان دربند از ارتفاع ۱۶۰۰ متری در میدان قدس آغاز و در ارتفاع ۱۸۰۰ متری میدان سربند به پایان می‌رسد.

در زمان قاجار برخی از شاهزاده‌های قاجار از جمله شاهزاده الله‌وردی‌میرزا و ابوالملوک کیومرث‌میرزا در اینجا نشیمن داشتند. روز چهارشنبه رمضان ۱۳۰۳ قمری ناصرالدین‌شاه قاجار در راه پس‌قلعه و آبشار به دربند هم آمد. وقتی که بابی‌ها به ناصرالدین‌شاه تیر زدند یکی از ایشان به نام میرزا حسین‌علی با گروهی به محله مرغ‌ محله دربند گریختند. مأموران پس از مدتی آن‌ها را یافته به زندان انداختند. از آنجا که دربند در قدیم مرکز عده‌ای از سادات دعانویس شده‌ بوده کامران‌میرزا نایب‌السلطنه، پسر سوم ناصرالدین‌شاه نیز سالی یک ‌بار برای دعا گرفتن به دربند می‌رفت. خانه دکتر ملیسپو، مستشار مالی آمریکایی نیز در دربند بود.

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

در زمین‌های دهکده دربند به فرمان رضاشاه مهمانخانه و چندین ویلا ساختند. چون محله سربند تنگنا بود، پل بزرگی بر روی رودخانه آن زدند. پیش از رسیدن به میدان سربند، در سمت چپ رودخانه هتل دیپلمات قرار دارد که تا اواسط دوران محمدرضا پهلوی محل پذیرایی مهمانان خارجی و تنها هتل آبرومند تهران بوده‌ است.

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

تندیس کوهنورد که در میدان سربند در محله دربند برپا است در سال ۱۳۴۱ خورشیدی توسط رضا لعل ریاحی، پیکره‌تراش و نقاش ایرانی ساخته و سپس نصب شد. ایده ساخت این تندیس در سال ۱۳۳۷ از سوی حسن وجدان‌خوش، از کوهنوردان با سابقه ایرانی، پیشنهاد شد. سرهنگ بیات، رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش، مقدمات ساخت آن را آماده کرد و شهردار وقت تهران، هزینه ساخت مجسمه را پذیرفت. سپس امیر شاه‌‌قدمی، گروهبان ارتش و مربی کوه‌نوردی مرکز آموزش کوهستانی و مربی اسکی ایران به‌عنوان مدل به رضا لعل ریاحی معرفی شد و شهرداری هم مبلغ ۱۰ هزار تومان بابت ساخت مجسمه پرداخت.

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

تله سیژ دربند

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

در کنار میدان سربند ایستگاه «تله سیژ» قرار دارد. تله سیژ یا تله سی یژ وسیله‌ای است مشابه تله کابین که به جای کابین از در آن صندلی دونفره‌ای قرار گرفته است. بلیط استفاده برای تله سیژ برای هر نفر ۶۰۰۰ تومان رفت و برگشت است. هر صندلی تله سیژ ظرفیت ۲ نفر را دارد و برای سوار شدن و پیاده شدن از آن باید سرعت عمل داشته باشید.

مطلب پیشنهادی:  جاهای دیدنی تهران در فصل تابستان

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

شکم گردی در دربند

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

چنانچه از تله سیژ استفاده نکنید باید مسیر مارپیچ میان انبوه رستوران‌ها، سفره‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌های دربند را طی کنید، مسیر در بعضی جاها شیب تندی دارد و از کنار رودخانه و نهر آب می‌گذرد. در نقاطی از مسیر هم آب از میان سنگ‌ها بیرون میزند و راهپیمایی در مسیر خیس را سخت‌تر می‌کند. بوی املت و چای در صبح و بوی کباب در ظهر و بوی قلیان در شب همیشه در مسیر به مشام می‌رسد.

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

برای خیلی ها، اصلی ترین تفریحی که آن ها را به دربند می کشاند، شکم گردی و تنوع خوشمزه هایی است که در این مکان ارایه می شود. لذت خوردن غذاهای محبوب و خوش طعم در هوایی تمیز و فرح بخش، در کنار منظره ای چشم نواز همراه با دوستان و خانواده فرصتی است که نمی توان به مانند آن را به این راحتی در جایی دیگر از تهران به دست آورد. شکم گردی در دربند به انواع خوشمزه زیر تقسیم می شود که به صورت کلی به معرفی آن ها می پردازیم.

رستوران: از پرطرفدارترین مکان ها در دربند، رستوران های گوناگون آن با سبک های منویی متفاوت است. جایی که می توانید در فضای آزاد به سبک خانه های قدیمی ایرانی و تهرانی، بر روی تخت نشسته و در حین لذت بردن از مناظر اطراف از غذاهای سنتی ایرانی نوش جان کنید و یا اگر هوس غذایی دریایی یا ایتالیایی کرده باشید، می توانید از منوهای متنوع رستوران های مختلف، غذای دلخواه خود را سفارش داده و طعم غذاهای فرنگی را با محیط ایرانی تلفیق کنید. باید توجه داشته باشید که رستوران های دربند تنها تا ساعت ۱۲ شب فعالیت دارند و پس از آن از مشتریان پذیرایی نمی کنند.

سفره خانه: سفره خانه های دربند نیز در کنار رستوران های آن از محبوبیت خاصی برخوردارند و به ویژه جوانان و دانشجوها، مشتریان پروپاقرص این سفره خانه ها هستند. جایی که در یک بعد از ظهر دل انگیز، به همراه دوستان و عزیزانتان می توانید چای نوش جان کرده و خاطرات خوشی برای خود بسازید.

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

کافه: با هجوم انواع کافه ها و رشد سریع آن ها در تهران و دیگر شهرهای ایران، دربند نیز از قافله عقب نمانده و در کنار رستوران و سفره خانه ها، قسمتی از خوشمزه گردی اش را به این نوع جدید ارایه غذا و نوشیدنی اختصاص داده است.

غذاهای خیابانی: برخی زمان ها، سر و کله ون ها و ماشین هایی در میدان سربند پیدا می شود که شکل متفاوتی از غذای خیابانی را به مشتریان ارایه می کنند. محصول خوشمزه ای از نان تست به همراه شکلات داغ که طعم متفاوتی به دربندگردی می دهد.

دربند ، پرطرفدارترین ناحیه ییلاقی شمال شهر تهران

در کنار این خوردنی لذیذ که نوع جدید غذای خیابانی است، دکه های کوچک جگرکی و کبابی برای آن هایی که به دنبال طعم سنتی غذاهای ایرانی هستند به وفور یافت می شود. کافی ست راه سنگفرش دربند را به سمت بالا در پیش بگیرید و خود را مهمان ضیافتی کوچک از لقمه های کباب کنید.

تنقلات و خوشمزه: مواجه اول شما با خوردنی و خوراکی در دربند، تنقلاتی است که در مغازه ها و دکه های گاری شکل با رنگ ها و طعم های متفاوت به رهگذارن چشمک می زنند و آن ها را به یک مهمانی کوچک از خوردنی های خوشمزه دعوت می کند. لایه‌های ضخیم لواشک، انواع آلو و قیسی در کنار گاری های لبو و باقالی در پاییز و زمستان و بساط بلال فروشی در تابستان و پاییز جمع خوردنی ها و تنقلات خوش طعم دربند را تکمیل می کند.

البته باید دقت داشته باشید که این گونه خوردنی ها به دلیل قرار گرفتن در معرض خاک و هوا و نداشتن پوشش مناسب و همچنین عدم رعایت نکات بهداشتی در هنگام تهیه آن، در اغلب اوقات مورد تایید کارشناسان بهداشت نیستند. بنابراین بهتر است تنقلات مصرفی خود را از مکان های مطمئن و معتبر تهیه کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید