دوشنبه, 19 شهریور 1397 10:03

اسقف اعظم کلیسای شرق آشور، از پیشنهاد بررسی نسخه تاریخی «انجیل رسولان» برای ثبت در فهرست جهانی میراث

اسقف اعظم کلیسای شرق آشور، از پیشنهاد بررسی نسخه تاریخی «انجیل رسولان» برای ثبت در فهرست جهانی میراث

به گزارش سایت رادیو آشوری به نقل از خبر گذاری مهر کتاب «انجیل رسولان» از نسخ خطی معتبر موجود در کتابخانه مرکزی تبریز،  طی برنامه‌ای توسط اسقف اعظم کلیسای شرق آشور، کشیش دانیال و با حضور اعضای کمیته ملی حافظه جهانی برای بررسی ثبت در فهرست جهانی برنامه حافظه جهانی یونسکو، مورد بازدید قرار گرفت.

اسقف مارنرسای بنیامین، ضمن تشکر از دعوت کتابخانه مرکزی تبریز و حضور اعضای کمیته ملی حافظه جهانی در این برنامه، گفت آشوریان از تقریبا ۳۷۰۰ سال پیش در ایران سکنی گزیده‌اند و ما هیچ وقت خودمان را جدا از سایر اقوام ساکن در ایران ندانسته‌ایم و تعامل بسیار مثبتی بین کلیسای شرق آشور و سازمانها و نهادهای مختلف در ایران وجود دارد.

وی ادامه داد: پیشنهاد بررسی نسخه تاریخی انجیل رسولان برای ثبت در فهرست جهانی میراث مستند یونسکو، از نظر جامعه آشوریان، اتفاق بسیار مبارکی است که علاوه بر گسترش پیوند میان آشوریان و سایر اقوام سرزمین ایران، نشان از آزادگی و احترام جامعه مسلمانان برای سایر ادیان است.

در این جلسه که در کتابخانه مرکزی تبریز برگزار شد، آقایان دکتر ایرانی، دکتر شیخ الحکمایی، دکتر نظری اعضای کمیته ملی حافظه جهانی و خانم محمدی مسئول دبیرخانه این کمیته حضور داشتند.

یادآوری می‌شود «انجیل رسولان» موجود در کتابخانه مرکزی تبریز، از نفیس‌ترین انجیل‌های خطی موجود در جهان شناخته می‌شود و نسخه منحصر به فردی است که دارای ارزش زیادی از نظر محتوایی است. این اثر در سال ۱۳۹۰ در فهرست ملی برنامه حافظه جهانی به ثبت رسیده است

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید