چهارشنبه, 27 ارديبهشت 1396 13:28

بازتاب انتخابات ایران در رسانه های خارجی- 23/سرنوشت خاورمیانه این هفته رقم می خورد

بازتاب انتخابات ایران در رسانه های خارجی- 23/سرنوشت خاورمیانه این هفته رقم می خورد

دو روز مانده به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران(29اردیبهشت) با کناره گیری برخی نامزدها، عرصه رقابتهای انتخاباتی، آرایش سیاسی جدیدی یافته و توجه رسانه های بین المللی به این انتخابات و نتیجه آن بیشتر شده است.

 

به گزارش ایرنا، رسانه های خارجی مهم دنیا درکنارشبکه های اجتماعی که لحظه به لحظه رویدادهای این انتخابات را مخابره می کنند، همچنان در باره تازه ترین رویدادهای انتخابات ایران به تحلیل و تفسیر پرداخته اند که در ذیل به عنوان بیست و سومین گزارش از سلسله بازتاب های انتخابات ایران در رسانه های خارجی می آید:

*** خبرگزاری فرانسه و رویترز: کناره گیری جهانگیری در حمایت از روحانی
خبرگزاری فرانسه گزارش داد:اسحاق جهانگیری معاون اول اصلاح طلب رئیس جمهوری ایران امروز(سه شنبه) از دور انتخابات کنار کشید و از حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی حمایت کرد.
این رسانه فرانسوی افزود: جهانگیری در حالی که کناره گیری ازانتخابات را اعلام می کرد، گفت به آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری رای می دهم. وی در میان جمعیتی چند هزار نفره در شهر شیراز افزود وظیفه تاریخی ام را انجام داده ام و با شما به روحانی رای می دهم تا به تداوم مسیر پیشرفت کشور کمک شود.
خبرگزاری فرانسه نوشت: جهانگیری گفت به روحانی رای دهید زیرا وی، مردی برای شرایط سخت است. من نامزد انتخابات شدم تا صدای اصلاح طلبان را برسانم.
این خبرگزاری اضافه کرد: ورود جهانگیری معتمد 60 ساله رئیس جمهوری میانه روی ایران به انتخابات ریاست جمهوری، اقدامی شگفتی آور بود. گفته می شود که جهانگیری برای حمایت از روحانی در مناظره های انتخاباتی به میدان آمد و در روز ثبت نام گفت که در کنار رئیس جمهوری می ایستد.
خبرگزاری رویترز نیز کناره گیری جهانگیری را از رقابت های انتخابات ریاست جمهوری بازتاب داد و نوشت: وی روز سه شنبه اعلام کرد که از این رقابت کنار می کشد و در عوض از روحانی حمایت می کند.
این رسانه انگلیسی افزود: جهانگیری در حالی نامزد انتخابات شد که متحدان روحانی نگران تایید صلاحیت ها بودند.

*** رسانه های پاکستانی: راه برای روحانی و رئیسی هموار شد
روزنامه های «داون، نیشن و دیلی تایمز» پاکستان نیز درباره انصراف جهانگیری نوشتند: جهانگیری هنگام اعلام انصراف از انتخابات، به صراحت اعلام کرد که در انتخابات ریاست جمهوری، به روحانی رای خواهد داد. وی درجمع تعداد زیادی ازحامیانش در شیراز گفته است: من وظیفه تاریخی خود را تکمیل کردم و همراه با شما مردم، به روحانی رای خواهم داد تا به مسیر پیشرفت این کشور کمک کنم. به روحانی رای دهید زیرا او مرد شرایط سخت است.... من نامزد انتخابات شدم تا صدای اصلاح طلبان شنیده شود.

***یونایتدپرس: انتخابات ایران، رقابتی میان دو نامزد
خبرگزاری یونایتدپرس درگزارشی نوشت:پس از کناره گیری معاون رئیس جمهوری ایران و همچنین شهردار تهران از رقابتهای انتخاباتی، انتخابات پیش رو در ایران به رقابت میان دو نامزد تبدیل شده است.
دراین گزارش یونایتدپرس آمده است: اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهوری ایران و یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی از رقابتهای انتخاباتی کنار کشید که در زمان کناره گیری از حسن روحانی حمایت کرد.
یونایتدپرس تصریح کرد: پیش از این، محمد باقر قالیباف شهردار تهران نیز از انتخابات به نفع ابراهیم رئیسی روحانی محافظه کار (اصولگرا) کنار کشیده بود. رئیسی و قالیباف روز سه شنبه در گردهمایی در تهران حضور یافتند .
این رسانه آمریکایی افزود: رقابتهای انتخاباتی در حالی به اوج خود رسیده است که مردم ایران روز جمعه در انتخاباتی به پای صندوق های رای گیری می روند که انتظار می رود رقابت فشرده ای باشد. حسن روحانی با چالش دست یافتن به بیش از 50 درصد آراء برای پیروزی در دور اول انتخابات روبرو است.

*** سی ان بی سی: تجار نفتی بر انتخابات ایران تمرکز کرده اند
شبکه خبری سی ان بی سی در گزارشی درباره چرایی توجه خاص تجار نفتی به انتخابات ریاست جمهوری در ایران نوشت: میلیون ها ایرانی روزجمعه پای صندوق های رای می روند تا رئیس جمهوری جدیدشان را در جریان انتخاباتی انتخاب کنند که از طرف تجار نفتی به دلیل تاثیر آن بر توافق هسته ای و عرضه نفت، به دقت زیر نظر قرار دارد.
این رسانه آمریکایی افزود: ایران از زمان انعقاد توافق هسته ای در سال 2015، توانسته عرضه نفت به بازار را بیش از دو برابر افزایش دهد. این حجم از صادرات، در صورت تضعیف توافق هسته ای یا کنار گذاشتن آن در دوره رئیس جمهوری جدید ایران، ممکن است درمعرض خطر قرار گیرد. در حال حاضر، همه نامزدهای انتخاباتی از جمله حسن روحانی و ابراهیم رئیسی وعده داده اند پای برجام می مانند.
سی ان بی سی اضافه کرد: با این وجود، هلیما کرافت رئیس بخش راهبرد کالا در بانک آر بی سی گفت که نمی توان به تعهد نامزدها در عمل اطمینان کرد. وی درباره احتمال حمایت از سیاست های تحریک آمیز هشدار داد و گفت که می تواند توافق را به خطر اندازد.
این رسانه آمریکایی ادامه داد: چنانچه نامزد پیروز تصمیم بگیرد به موضوعاتی اولویت دهد که شرکای طرف توافق هسته ای را تحریک می کند یا اینکه اعلام کند که مزایای اقتصادی برجام برای ادامه آن به نحو کنونی کافی نیست، در آن صورت این خطر بزرگ وجود دارد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از توافق عقب نشینی کند. رئیس جمهوری‌ آمریکا هر 90 روز یکبار باید به کنگره اطمینان دهد ایران به برجام پایبند است، تا اینکه زمینه ادامه مستثنی شدن تهران از تحریم های اقتصادی فراهم شود.
سی ان بی سی افزود: ترامپ در کارزار انتخاباتی آمریکا در سال 2016، بی میلی خود به توافق هسته ای را نشان داد. هرچند لفاظی های ترامپ در مورد این توافق خاص ملایمتر شده، وی موضع خود در مورد موضوعات غیرهسته ای با ایران را سخت تر کرده و برنامه بررسی سیاست های دولت ایران را آغاز کرده است. سیاست قبول مخاطره و ظرفیت آن برای بی ثبات کردن معافیت از تحریم ها که به روابط بین ترامپ و همتای ایرانی اش پس از انتخابات بستگی دارد، تجار نفتی را تا حد زیادی به هیجان آورده است.

*** روزنامه ایتالیایی: این هفته سرنوشت خاورمیانه رقم می خورد
به گزارش ایرنا، روزنامه ایتالیایی 'ایل سوله' با عنوان 'انتخابات ایران و مانورهای بزرگ در خاورمیانه' به انتخابات ریاست جمهوری در ایران و سفر همزمان دونالد ترامپ به عربستان و سرزمین های اشغالی فلسطین اشاره کرد و نوشت: این هفته سرنوشت خاورمیانه رقم می خورد.
این روزنامه ایتالیایی افزود:این هفته، هفته ای است که در آن، درباره سرنوشت خاورمیانه تصمیم گیری می شود. کمپین تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه در ایران، شعله ور شده است و این موضوع مرکزی سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان و تل آویو خواهد بود.
ایل سوله نوشت: با کناره گیری محمد باقر قالیباف شهردار تهران از رقابت های انتخاباتی و دعوت از حامیان خود برای رای دادن به ابراهیم رئیسی، صف آرایی علیه رئیس جمهور اعتدال گرای کنونی که مورد حمایت رئیس دولت اصلاحات است، متمرکزتر شد. این دو کاندیدا (روحانی و رئیسی) هر دو معمم هستند با اینکه روشن است که روحانی معرف اصلاح طلبان و طرفداران گفت و گو است در حالی که رئیسی مورد حمایت جناح محافظه کار (اصولگرا) و تندرو است.
این روزنامه افزود: ترامپ داور این انتخابات نیست بلکه یک رای دهنده بزرگ است که تصمیم گرفت با هدف تایید نقش آمریکا در خاورمیانه، روز برگزاری انتخابات درایران (جمعه) به ریاض سفر کند تا یک محور اتحاد میان دولت های عربی واسرائیل جهت محدود کردن انچه رقیب و خطر اصلی می داند، تشکیل دهد. با وجود وعده های انتخاباتی، ترامپ هنوز از توافق هسته ای شکایت نکرده است چرا که می داند که در این صورت نسبت به سایر امضا کنندگان این توافق ، منزوی می ماند.
ایل سوله نوشت: برای تشکیل این محور ضد ایرانی، میان اسرائیل و عربستان سعودی صحبت از مذاکرات جدید با فلسطینیان با هدف مشروع کردن اتحاد میان تل آویو و ریاض است. سعودی ها 40 میلیارد دلار برای سرمایه گذاری در برنامه های زیربنایی آمریکا که خود ترامپ خواسته بود، می پردازند.
این روزنامه ایتالیایی ادامه داد: به عبارتی آمریکا باید تصمیم بگیرد که آیا قصد مقابله با نفوذ ایران در منطقه را آنطوری که متحدانش می خواهند از طریق اعمال تحریم های جدید دارد یا اینکه می خواهد روند توافق هسته ای را که در سال 2015 امضا شد، بپذیرد؛ توافقی که در طی ریاست جمهوری اوباما امضا شد و بارها مورد انتقاد ترامپ قرار گرفت که آن را یک توافق وحشتناک خوانده بود.
ایل سوله نوشت: اقدامات آمریکا تاثیر در انتخابات ایران نیز خواهد گذاشت. حسن روحانی رئیس جمهور محافظه کار اعتدالگرا طبیعتا از توافقی که به میانجیگری وزیر امور خارجه اش جواد ظریف امضا شد، دفاع می کند درحالی که محافظه کاران (اصولگرایان) تندرو به روحانی حمله کرده و او را متهم به ارزان فروختن ایران می کنند. به عبارتی می توان گفت که تندروها در ایران همان نظرجمهوریخواهان آمریکا را دارند

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید