پنج شنبه, 10 اسفند 1391 12:38

'یوناتن بت کلیا'، نماینده آشوریان در مجلس و دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان که برای دیدار با جمعی از شخصیت‌های مسیحی به لبنان سفر کرده است، با سفیر ایران در لبنان دیدار کرد

'یوناتن بت کلیا'، نماینده آشوریان در مجلس و دبیرکل اتحادیه جهانی آشوریان که برای دیدار با جمعی از شخصیت‌های مسیحی به لبنان سفر کرده است، با سفیر ایران در لبنان دیدار کرد

به گزارش «نسیم» در این ملاقات که جمعی از شخصیت‌های مسیحی آشوری لبنان از جمله "عمانوئیل یوخنا" معاون کلیسای آشوری لبنان، "رویل رویل" رئیس مؤسسه آشوریان، "حبیب افرام" رئیس مؤسسه مسیحیان سریانی و "یونتن بیله خانشان" معاون آسیایی اتحادیه جهانی آشوریان نیز حضور داشت؛ در خصوص تحولات منطقه و وضعیت مسیحیان به ویژه آشوریان در منطقه گفتگو شد.
یوناتن بت کلیا ضمن تشریح وضعیت بسیار مناسب مسیحیان از جمله آشوریان در کشورمان اظهار داشت: امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تأکید نمودند تمامی ملت ایران با یکدیگر برادر بوده و از حقوق یکسانی برخوردار هستند.
وی با تشکر از اقدامات سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان در راستای کمک به آوارگان سوری خصوصا مسیحیان و آشوریان آواره شده از سوریه به لبنان، اظهار داشت: متاسفانه امروز برخی گروه‌های تندرو به اسم اسلام و دین اقدام به کشتار و جنایت کرده و باعث مهاجرت عده زیادی از شهروندان سوری به دیگر کشورها شده‌اند.
نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش‌های کشورمان برای حل بحران سوریه اظهار داشت: برگزاری نشست گفتگوهای ملی سوریه در تهران دستاوردهای بسیار خوبی داشت و اکنون شاهد نتایج این نشست هستیم و بحران سوریه به سمت حل سیاسی در حال حرکت است.
عمانوئیل یوخنا معاون کلیسای آشوری نیز ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران به دلیل اهتمام به وضعیت مسیحیان در منطقه اظهار داشت: وظیفه اخلاقی و دینی ما ایجاب می‌کند در کنار یکدیگر با احترام و محبت زندگی کنیم.
حبیب افرام رئیس مؤسسه مسیحیان سریانی لبنان نیز با اشاره به جایگاه ممتاز کشورمان در منطقه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران نقش بارزی در منطقه داشته و همواره در راستای حمایت از حق و عدالت، از حقوق تمامی طوایف و مذاهب در لبنان و در منطقه حمایت کرده است. جمهوری اسلامی ایران نه به عنوان حامی شیعیان لبنان بلکه به عنوان حامی لبنان با تمامی تنوع خود می‌باشد.
رئیس مؤسسه مسیحیان سریانی خواستار آن شد که جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت ممتاز خود در منطقه، نقش فعال تری در احقاق حقوق مسیحیان در منطقه ایفا نماید و اظهار داشت: تحولات منطقه باعث از میان رفتن حقوق مسیحیان در این کشورها و مهاجرت آنان به دیگر کشورها شده است. اکنون نیز بحران سوریه با ورود گروه‌های تندور از خارج به داخل سوریه، باعث آوارگی عده زیادی از مسیحیان شده است.
غضنفر رکن‌آبادی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص رویکرد کشورمان در تعامل مثبت با پیروان ادیان توحیدی و وضعیت ممتاز مسیحیان و اقلیت‌های دینی در کشورمان و همچنین ارتباط گسترده سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان با همه طوایف دینی؛ بر آمادگی سفارت برای هرگونه مساعدت به آوارگان سوری از جمله مسیحیان تأکید ورزید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید